Rysunek węglem

http://youtu.be/VkPrbiiqRh0

http://youtu.be/bfYIYaCH3sE

http://youtu.be/q0os4Txk9io
Rysowanie weglem
motywy do rysowania
Rysuenek weglemSzykując się do rysowania węglem, zakupiłem parę rożnych bloków i rożnego rodzaju węgle rysunkowe.Rysunek weglem Oczekiwało mnie spore rozczarowanie, gdyż nie potrafiłem osiągnąć oczekiwanego efektu. Kupiłem niewłaściwe materiały. Sprawdziłem rozczarowany rożne papiery, rysując na nich kreski, starając się rozetrzeć je palcem. Niestety nie potrafiłem narysować skomplikowanych motywów dobrze technika węgla. Kupiłem kolejne bloki rysunkowe i nazbierałem sporo kolejnych rożnych węgli dostępnych w sprzedaży. Może tym razem mi się powiedzie? Niestety nie, kolejna porażka. Co się dzieje, dlaczego nie mogę swobodnie rysować w tej technice, jak przed 10 laty? Wtedy miałem czeskie węgle i wychodziło mi przecież super,wspaniale. Przypadkowo odwróciłem brązową kartkę papieru, z chropowatej na bardziej gładką. Trafienie w dziesiątkę, miałem wreszcie szczęście.Zanim to jednak nastąpiło , to namęczyłem się solidnie, siląc narysować rożne motywy na przeróżnych papierach, wykorzystując rożnej twardości węgle. Jeżeli ktoś z was trafi na takie przeszkody to prawdopodobnie da sobie spokój w ogóle z rysowaniem technika węgla. Nie będzie sadził, iż rysowanie węglem może dawać tak dobre rezultaty.

rysowanie weglem

Jeden warunek należy spełnić, dobrać odpowiedni papier do odpowiedniej twardości węgla. Węgiel rysunkowy daje wspaniale efekty, gdy rozciera się bez ziarnistych zaczernień, rodzaju plam i kresek, przypominających w użyciu woskowe pastele. Należy również pamiętać, iż nie każdy motyw jaki chcielibyśmy namalować, nadaje się do tej techniki. W węglu wspaniale wychodzą duże motywy takie jak portrety, lub powiększone fragmenty architektury, bez zbędnych szczegółów. Szczegóły są utrapieniem w tej technice, gdyż miękkość tego narzędzia-materiału wymusza na nas rysowanie w szczególny sposób.
Musimy podjąć decyzje w którą stronę od kreski zaciemnimy rysowane przedmioty. Dobrze jest rysować przecież gruba kreska, by uzbierać wystarczająco pyłu węglowego, który rozetrzemy potem palcem, gumka, lub twardym pędzlem, osiągając tonalne przejścia
Na rysunkach umieszczonych w artykule widzicie powstawanie gotowego rysunku. Można porównać jego początkowe fazy do tej ostatecznej formy.
Widać wyraźnie, ze w motywach roślinnych ważne dla mnie były mocno zarysowane kreski, które pozostawiłem na tle ciemnej gęstwiny leśnej. Są one wyraźnie przerysowane. W momencie, gdy rozcieram je palcem, nabierają one okrągłości i przestrzeni. Tracą jednak przy tym kontrast. Wystarczy wytrzeć specjalną gumką do węgli równomierne plamy, by rysunek nabrał świetlistości i głębi.
rysunek weglem
motywy do rysowaniaPo roztarciu węgla tracę jednak należyty kontrast, By ponownie wetrzeć kolejna warstwę węgla, dobrze jest rysunek utrwalić fiksatywa. Bądźmy jednak pewni tej decyzji, gdyż nie będziemy mogli jej cofnąć i więcej skorzystać z gumki. Węgiel daje się ponownie nanieść na utwardzona powierzchnie. Możemy wetrzeć w niego czarne plamy z łatwością. W węglu możemy wiec podzielić rysowanie na 2 etapy.
rysowanie weglem1,Rozrysowanie- zaznaczenie motywu rysunku i roztarcie dużymi płaszczyznami.
2,Utrwalenie rysunku fiksatywa i wzmocnienie kontrastu i wrysowanie w niego szczegółów.
Technika węgla rysunkowego jest bardzo przydatna w pracy artystycznej, warto wiec poćwiczyć tą trudną metodę artystycznej pracy. Dzięki niej, możemy szybko wykonać wiele rysunków, nie tracąc czasu na zbędne ruchy, jak w technice rysowania ołówkiem. Gdy poradzimy sobie technicznie z węglem, możemy urozmaicić go kolorowymi pastelami, a wtedy rysunek staje się malarstwem. Czarno-białe rysunki zamieniamy w kolorowe malarstwo.nauka rysunku weglem
Opisami rożnych technik rysunku: ołówka, węgla i suchych pastel, zajmę się wkrótce w kolejnych artykułach.

 

Troche o malowaniu i rysowaniu:

http://cialka.net/poradnik-malarski_226.html

3 myśli nt. „Rysunek węglem

  1. Conchita

    No pięknie to wyszło…! WOW!

    Czy papier miałeś biały czy kremowy? A efekt końcowy to sam węgiel czy z pastelami/kredą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>