Kształtowanie wyobraźni

 

 

ksztaltowanie wyobrazni

Ksztaltowanie wyobrazni

Barwny świat

W czasie ćwiczeń malarskich, obserwowałem początkującą artystkę przy pracy. I co teraz zrobić, spytała mnie nieśmiało. Chce malować abstrakcyjnie ale nie wiem jak się za to zabrać. Zaczęliśmy wspólnie malować jeden obraz. Jej ruchy pędzla były niepewne. Rysowała rozdygotane kreski pędzlem. Zbyt mala ilość farby na pędzlu i niewłaściwy jego nacisk na płótnie, zostawiał poszarpana linie. Zacznijmy od palety kolorów, odpowiedziałem pełen optymizmu. Gdy sam maluje, to przygotowuje wcześniej kolory w kubeczkach. Wybieram sobie już wcześniej kolory, z których namaluje cały obraz. Farby przygotowuje więcej niż potrzebuje. Ona mi nie wyschnie, gdyż po malowaniu zakrywam szczelnie kubeczki z farba. Parę wlanych kropel wody do kubeczka z farbą, uniemożliwi  wyschniecie jej do następnego razu. W czasie malowania obrazu abstrakcyjnego, mieszam przygotowane kolory ze sobą na rozłożonej foli na stole. Jest to mój wspaniały pomysł, na który wpadłem, malując duże obrazy. Gdy bierzemy farby z tuby lub butelki, to intensywność  koloru może nie pasować do malowanego obrazu. Stojąc przed obrazem, zastanawiamy się co namalować tym razem. W pamięci przypominamy sobie nasze wcześniejsze obrazy, lub czyjeś prace, które zrobiły na nas wrażenie. Jest to szybka myśl, mknąca przez głowę, jakieś wspomnienie lub ulotne wrażenie.  Jak zaczynam malowanie? Maluje odważnie szybkimi ruchami barwne plamy a potem domalowuję pozostałe części malowidła..

Nasza codzienność, to kolorowa przestrzeń.

Tym razem rozmawiamy o malowaniu. Barwy będą wiec naszym kolejnym tematem.

Kolejnym moim ćwiczeniem jest  selektywne postrzeganie kolorów, zabawa w podglądanie barw. Na codzień nie przyglądamy się barwom, mając mnóstwo zajęć. By polepszyć znajomość odcieni kolorów, warto się zacząć im przyglądać i zapamiętać ich natężenie i jasność. Gdybyśmy choć 10 minut dziennie zwracali na nie uwagę, to juz po roku rozwinęlibyśmy na nie szczególną wrażliwość. Co zrobić, by być  świadomym barwy i nie zasypiać w życiu w szarym tle zdarzeń? Wspaniałym ćwiczeniem jest stworzenie własnej przestrzeni życiowej w kolorach,otoczyć się świadomie ich odcieniami.

Gdy dzienne zajęcia nas przytłaczają, nie zwracamy uwagę na otoczenie. Jedynie w wolnych chwilach obserwujmy je świadomie i zapamiętujmy. Te chwile możemy wykorzystać, by zbudować nasz  własny system barw. Obserwując bukiet kwiatów, widzę barwne plam  liści i kwiatów. Zielone liście na bokach a pomarańczowe i fioletowe w środku bukietu kwiatów. A teraz chce widzieć tylko zielony kolor. Jak na życzenie pojawia mi się w polu widzenia wszystko co zielone. Pozostałe barwy znikają mi z pola widzenia. Na ogół widzimy to co potrzebujemy, lub co chcemy zobaczyć. Staje się to czego pragniemy. Musimy wyrazić taką wolę i chęć by je widzieć. Nic trudnego, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *